
Internationale belang aardappel goed belicht
Tijdens het mini-symposium ‘Rol van de aardappel in de wereldwijde voedselzekerheid’ op 27 mei 2025 kwam deze rol goed voor het voetlicht. Doel van het symposium in Den Haag was om beleidsmakers en politici het grote internationale belang van het Nederlandse aardappelcluster voor het voetlicht te brengen. Aanleiding van het mini-symposium is de International Day Of Potato van de wereldwijde voedselorganisatie van de VN.
NAO was mede-initiatiefnemer. BO Akkerbouw had een coördinerende rol. De organisaties werkten om het mini-symposium tot stand te brengen samen met VAVI, Plantum, SeedNL, LTO Nederland en Royal Avebe.
Michel de Bruin van Agrico gaf een boeiende betoog over het lokale economische belang van het opbouwen van een aardappelketen in Kenia. Door het gebruik van gecertificeerd pootgoed kunnen lokale telers hun productie vervijfvoudigen. Aardappelverwerkers kunnen daardoor weer hun productie opvoeren. Deze ontwikkelingen geven een stimulans aan de lokale economie.
Staatssecretaris Jean Rummenie van het ministerie van LVVN ziet veredeling, teelt, handel en verwerking in Nederland als een uniek economisch en innovatief cluster. “Ik ga aanpoten voor de sector om die vooraanstaande positie overeind te houden”, beloofde de inmiddels demissionair staatssecretaris.

foto: Michel Heerkes

foto: Michel Heerkes
Keynote spreker Sjoukje Heimovaara, bestuursvoorzitter van Wageningen University & Research (WUR) zie: “Vooral in China, Afrika en Latijns-Amerika groeien de productie en consumptie enorm hard. Desondanks staat de aardappel wereldwijd onder druk door ziekten als Phytophthora. Het is aan de Nederlandse samenwerking van overheid, onderzoek en ondernemend bedrijfsleven om daarin voor duurzame oplossingen te zorgen.”

foto: Michel Heerkes

foto: Michel Heerkes